section

TLUMOČNICKO-DIDAKTICKÁ KONFERENCE SINOLOG V
 28.11.2024

28. listopadu 2024 se na Konfuciově institutu v Praze konal pátý ročník Tlumočnicko-didaktické konference Sinolog. Konference se uskutečnila v hybridní formě, tj. prezenčně na půdě Konfuciova institutu v Praze a online formou videokonference přes aplikaci Microsoft Teams.

Příspěvky, které na konferenci zazněly, byly zaměřeny na tlumočení a překlad a na didaktiku čínského jazyka.

Konference Sinolog, která se koná jednou za rok, je určena pro mladé vyučující, začínající tlumočníky, studenty a absolventy studijních programů čínská filologie, čínská studia, sinologie a studenty čínštiny z řad široké veřejnosti.

Účast na konferenci byla zdarma.

Prezentace z konference ke stažení:

PDF Stanislav Fraibiš - Čínská bojová umění v ČR, 906 kB

PDF Zdeněk Chmelka - Vybrané výrazy TČM 3, 4.4 MB

PDF Renata Mirková - Kultura ve výuce jazyků, 9.1 MB

MS PowerPoint Klára Štiplová - Jak přeložit typické české pojmy, názvy a jména do čínštiny, 58.3 MB

PDF Wang Xin - Čínský návrh a implementace testovacích aplikací na platformě SuperTest, 2.7 MB

 

PROGRAM

08:30 – 09:00   

příchod a přihlášení online účastníků konference

09:00 – 09:15

zahájení konference, seznámení s programem

09:15 – 10:00

Klára Štiplová:  Jak přeložit typické české pojmy a názvy do čínštiny
10:05 – 10:50 Wang Xin: Čínský návrh a implementace testovacích aplikací na platformě SuperTest
10:50 – 11:15 Přestávka - tea break
11:15 – 12:15 Stanislav Fraibiš: Čínská bojová umění v České republice
12:15 – 13:15 Oběd
13:15 – 14:00 Renata Mirková:  Kultura ve výuce jazyků: Proč a jak ji integrovat do
jazykového vzdělávání
14:05 – 14:50 Zdeněk Chmelka: Vybrané termíny čínské medicíny a jejich uchopení v
českém jazyce 3
14:55 – 15:40 Jiří Šíma
15:40 Zakončení konference

 

Přednášející
 

doc. Lucie Olivová, Ph.D.

Bc. Klára Štiplová

Etnoložka se zaměřením na česko-čínskou interkulturní komunikaci a kulturní rozdíly. Dva roky studovala v Číně na Yunnan University (Kunming), má dvacet let praxe v oblasti česko-čínského příjezdového a výjezdového cestovního ruchu, tlumočení a koordinace česko-čínských kulturních akcí.


Wang Xin

Wang Xin

Wang Xin je absolventkou oboru Výuka čínského jazyka pro nerodilé mluvčí na Zhejiang University. Po otevření Konfuciova institutu v Praze zde působila jako lektorka čínštiny. Má více než deset let zkušeností s výukou čínského jazyka, vyučuje konverzaci, gramatiku, poslech, psaní čínských znaků a přibližuje studentům starověkou čínskou kulturu.

 

Bc. Stanislav Fraibiš

Bc. Stanislav Fraibiš

Vystudoval bezpečnostně právní studia na policejní akademii v Praze a mezinárodní vztahy na Metropolitní univerzitě v Praze. Od 14 let se věnuje čínským bojovým uměním, kdy od roku 2008 založil svou školu v Mělníku a věnuje se výuce svých žáků profesionálně. Jako trenér vychoval a vychovává mnoho úspěšných studentů i několik reprezentantů ČR.  Je předsedou České federace wushu, která jako jediná oficiálně zastupuje čínská bojová umění v České republice. Dále je členem výkonného výboru evropské federace wushu. Několikrát navštívil Čínu, především za účelem výuky čínských bojových umění, poznávání kultury a zvyků.

 

Bc. Renata Mirková, MTCSOL

Bc. Renata Mirková, MTCSOL

Lektorka čínštiny a češtiny pro čínsky mluvící s mnohaletou zkušeností, spoluautorka učebnice čínštiny (LEDA, 2024) a tlumočnice čínštiny. Věnuje se online výuce od roku 2019 a má bohaté zkušenosti z Číny, kde strávila studijně i pracovně téměř pět let. Na sociálních sítích najdete její obsah o čínské kultuře pod uživatelským jménem @cinstinasrenatou.

 

 Zdeněk Chmelka, MAT

Zdeněk Chmelka, MAT

Absolvent dvou čínských univerzit s oborovým zaměřením Čínský jazyk, Výuka čínského jazyka pro nerodilé mluvčí (Shenyang Normal University, Xiamen University); lektor čínského jazyka; student a lektor 1. školy tradiční čínské medicíny TČM a čínských zdravotních cvičebních systémů. O svém pětiletém pobytu v Číně napsal a vydal knihu. Příležitostně tlumočí a pořádá přednášky o základech TČM, čínské kultuře či cestování po východní Asii. V Jižní Koreji spolu-organizuje tzv. mezinárodní „temple-stay“ programy – pobyty v zenovém klášteře zaměřené na meditaci a zdravotní cvičení.

ORGANIZÁTOŘI KONFERENCE

 

Konfuciův institut Praha

Konfuciův institut v Praze byl založen v listopadu 2018 jako společný projekt Vysoké školy finanční a správní a China Jiliang University v Hangzhou. Institut se věnuje prezenční i online výuce čínštiny jako cizího jazyka pro veřejnost, v rámci výuky čínštiny pořádá tlumočnické a didaktické konference se zaměřením na čínštinu. Dále nabízí kurzy kaligrafie, tušové malby a čajového obřadu. V rámci ekonomicko-podnikatelského think tanku pořádá semináře a vydává ekonomické analýzy prostřednictvím bulletinu.

Vysoká škola finanční a správní

Vysoká škola finanční a správní je soukromá univerzita s více než 20-letou tradicí. V denní a kombinované formě studia nabízí bakalářské i navazující magisterské akreditované studijní programy: Finance; Ekonomika a management; Právo v podnikání; Bezpečnostně právní studia; Kriminalistika a forenzní disciplíny; Marketingová komunikace; Aplikovaná informatika; Regionální rozvoj a veřejná správa.

PRO VÍCE INFORMACÍ NÁS KONTAKTUJTE

Mgr. Petra Maršálková 
email: konfucius@vsfs.cz
telefon: (+420) 770 165 000